אנו עובדים בבית חולים פרטי באישור משרד הבריאות

menu

הפלה יזומה מעל גיל 40 – האם זה אפשרי?

מבחינת השיח הציבורי, הפלות יזומות הן נחלתן של צעירות, למרות שהנתונים בעולם מראים מגמה של ירידה בשיעור ההפלות בקרב בנות נוער, ועלייה כשמדובר על בנות 40 ומעלה. חשוב להבדיל בין הפלה יזומה, לבין הפלה טבעית – שגם שכיחותה עולה, במיוחד בגילי 40 ומעלה. המשיכי לקרוא כדי להבין מה המשמעות של הפסקת הריון בגיל מבוגר יחסית, מבחינת התהליך עצמו, הסיכונים האפשריים, ואיך זה יכול להשפיע עליך.

 

הפלה בגיל "מבוגר" - מה נשים חושבות?

רוב הנשים חושבות שהריון לא מתוכנן קורה בעיקר אצל נערות ונשים צעירות. הנתונים כאמור, מראים אחרת. ייתכן כי זו הסיבה לעלייה בכמות ההפלות בגילים מאוחרים יותר, ויש לכך גם סיבות נוספות. השינוי בדמוגרפיה של הפלות משקף את המגמה הרחבה יותר של נשים לדחות הריון, דבר שלעיתים משפיע על היכולת להיכנס להריון, במיוחד בגילי 40 ומעלה. בשל התפיסה שמעל גיל 40 יש קושי עצום להיכנס להריון, וכי רוב הנשים בגיל זה נעזרות בטיפולי פוריות, רבות מפסיקות להשתמש באמצעי מניעה, מכיוון שהן מניחות שהן אינן פוריות.  

בפועל, רבות מהנשים שעברו הפלה בשנות ה-40 לחייהן, לא השתמשו באמצעי מניעה והתגלו כפוריות, גם בשלב זה של חייהן.

חשוב לזכור גם, כי בגילאים הללו, המחזור מתחיל לעיתים לתעתע, מבחינת תזמון, תדירות ואורך, ולכן השיטות הטבעיות למניעת הריון, כדוגמת 'הימים הבטוחים' ומשגל נסוג, פחות אפקטיביות משהיו.

מבולבלות? בואו נעשה סדר

כאמור, נשים מבוגרות (הכוונה היא לאחר גיל ארבעים)  אכן מבולבלות ביחס לפוריות שלהן, וחוסר הידע גורם להריונות בלתי מתוכננים, גם בגילאים מאוחרים. זאת בנוסף לאמביוולנטיות של נשים מסוימות, לגבי הורות בגיל מאוחר. אותם פערים לעיתים באים לידי ביטוי גם בשירותי התמיכה לנשים מבוגרות המתמודדות עם הריונות לא מתוכננים, מבחינה לוגיסטית, פיזית ונפשית.

הפסקת הריון בגיל מבוגר

הפלה בגיל מאוחר - מה אומר החוק?

הפסקת הריון מבוצעת בישראל על פי חוק, טעון אישור של הועדה להפסקת הריון. על פי משרד הבריאות, את הבקשה להפלה יכולה להגיש גם אישה בת 40 ומעלה, במיוחד אם ההריון עלול לסכן את חייה או לגרום לה נזק נפשי או גופני, במידה וההריון נובע מיחסים האסורים על פי חוק, אם האישה נשואה, ההריון מחוץ לנישואין או שקיים חשד שיש לעובר מום גופני או נפשי.

ומה לגבי עלות ומימון ההפלה? משרד הבריאות קובע כי הפסקת היריון, המבוצעת כחוק ובאישור הוועדה להפסקת היריון, ממומנת על-ידי קופת החולים לכל הנשים עד גיל 33 או במקרים שתיארתי קודם לכן. מומלץ לבדוק את נושא התשלום, גם במסגרת ההסדרים עם חברות הביטוח.

האם זה בטוח גם בגיל מבוגר?

הגיל פחות משחק כאן תפקיד, אלא אם מצבך הבריאותי אינה כשורה או שיש לך היסטוריה רפואית מורכבת. מה שחשוב הוא, לעבור את כל התהליכים הבירוקרטים, הפיזיים והנפשיים, ושיסופק לך המידע בנושא, כבסיס לקבלת ההחלטה הסופית. למרות שמדובר בהליך בטוח, חשוב שתהיי מודעת גם לסיבוכים אפשריים, שתהיי במעקב רפואי לאורך כל הדרך, ושתדעי לזהות אותם, במידה ויהיו. המענה שאת אמורה לקבל, חשוב שיכלול מעקב גם ליווי נפשי, כולל התייחסות לכל מה שמטריד אותך. שיטת הפסקת ההריון, הכרחי שתתבצע על פי מצבך, ההיסטוריה הרפואית שלך והבדיקות שנעשו, וכי יוצגו בפניך כל היתרונות והחסרונות של כל סוג של הפלה.

סוגי הפלה

ישנם שני סוגי הפלות: הפלה בכדורים או במסגרת ניתוח, שתיהן כאמור תלויות באישור הועדה.

הפלה בכדורים – תהליך שהדימום בו אורך בין שבוע לשבועיים

ניתן לבצע את ההליך עד שבוע 9 להריון, לאחר בדיקת אולטרסאונד ואישור של הועדה להפסקת הריון. בשלב הראשון תקבלי גלולות (מפיג'ין), שמונעות את פעילות הורמון ההריון – הפרוגסטרון, ותתבקשי להישאר להשגחה של כמה דקות עד כמה שעות. כעבור יומיים תתבקשי לקחת כדורים נוספים (ציטוטק), הגורמים לכיווץ הרחם ולדימום – שמאפשרים את יציאת התוכן ההריוני. לאחר השגחה של כמה שעות תשוחררי לביתך. בהמשך, ועם סיום הדימום, תחזרי לבדיקה נוספת, במהלכה בדיקת אולטראסאונד תוודא כי הרחם נקי.

 

הפלה באמצעות ניתוח – פעולה בטוחה ויחסית מהירה

מתבצעת ברוב המוסדות הפרטים בדרך כלל עד שבוע 12 להריון (בציבוריים עד מאוחר יותר). לאחר בדיקת אולטרסאונד ואישור הועדה, ניתן לקיים את ההליך, המתבצע בהרדמה מקומית או מלאה. בסיום, תתבקשי להישאר להשגחה של כמה שעות. למרות שאת אמורה לחזור יום אחרי לתפקוד מלא, ייתכן שתחושי התכווצויות בבטן התחתונה ותחווי דימום קל. לאחר הפסקת הדימום, תיבדקי שוב, כדי לוודא שהרחם נקי ושהכל תקין.

לסיכום, הפסקת הריון ניתן לבצע בכל גיל, גם אחרי 40. חשוב לזכור כי במקביל, הפוריות יורדת בגילאים אלו, ולכן גם הסיכוי להפלה טבעית עולה. מומלץ גם להקפיד על שימוש באמצעי מניעה בכל גיל, כדי למנוע את ההליך המורכב שעלול להשפיע עלייך נפשית ופיזית.

ועדיין, אם בכל זאת נכנסת להריון בלתי מתוכנן, חשוב שתדעי שאפשר לעשות הפלה, וכי מדובר בהליך בטוח ומהיר יחסית. מוזמנת להתייעץ ולקבל מענה מקצועי, כולל ליווי פיזי ונפשי שלי ושל צוות המרפאה, במטרה לקבל החלטה מושכלת ולבצע את התהליך בצורה בטוחה ומקצועית, במידה ותחליטי להפסיק את ההריון.

אודות המחבר

ד"ר גיא גוטמן

ד"ר גיא גוטמן

רופא בכיר במרכז בריאות האישה של קופת חולים כללית, מומחה בגינקולוגיה ורפואת צוואר הרחם, בעל 20 שנות ניסיון מוצלח בפריון, מיילדות וגינקולוגיה.

עוד מידע חשוב...
התקשרי לקביעת תור
כתובתינו
דילוג לתוכן