אנו עובדים בבית חולים פרטי באישור משרד הבריאות

menu

הפלה עקב מומים בהריון

הפלה עקב מומים בהריון

הפסקת הריון יזומה היא פעולה רפואית המאפשרת לאישה להפסיק הריון שאינה רוצה או יכולה להמשיך בו, בשל סיבות בריאותיות או אישיות. בשונה מהפלה טבעית, המתרחשת באופן ספונטני בשל סיבות הקשורות בתקינות ההריון או במצבה הרפואי של האם, הפסקת הריון יזומה מתבצעת עקב קבלת החלטה עצמאית של האישה על סיום ההריון. 

באילו מקרים ניתן לבצע הפלה יזומה על פי חוק?

בעבר, הפלות יזומות היו נעשות עקב שיקולים חברתיים שונים- כמו למשל הריון מחוץ לנישואים, וכן עקב סיבות הקשורות למצבה הבריאותי של האם. כיום, בשל התקדמות הטכנולוגיה, נוסף שיקול נוסף: מצבו הבריאותי של העובר, אותו ניתן לצפותו מראש על ידי ביצוע בדיקות רפואיות מתקדמות ביותר.

על פי החוק בישראל, ישנן מספר סיבות אשר בשלהן מותר להפסיק את ההריון באופן מלאכותי ויזום. ברגע שמתקבלת החלטה לבצע הפלה יזומה, יש להגיש בקשה לביצוע הפלה לוועדה להפסקת הריון, אשר תבחן את הממצאים והסיבות אשר בשלהן האישה מבקשת להפסיק את ההריון. הוועדה תאשר את ההפלה רק במידה והסיבות מוכרות על פי חוק, כאשר על פי הסטטיסטיקה, כ- 98% מהבקשות המוגשות לשולחן הוועדה, מקבלות אישור.

הסיבות המוכרות בחוק לביצוע הפלה יזומה, הן:

 • גיל האישה: מתחת לגיל 18 ולאחר גיל 40.
 • הריון כתוצאה מיחסים אסורים על פי החוק (גילוי עריות או אונס)
 • הריון מחוץ לנישואים
 • המשך ההריון מהווה סכנה לבריאותה הנפשית או הפיזית של האם.
 • בבדיקות רפואיות שבוצעו במהלך ההריון, התגלו מומים גופניים בעובר, שעלולים לפגוע באיכות חייו ובאיכות חיי הוריו ומשפחתו.
הפסקת הריון בשל מומים בעובר

כיצד מגלים על קיומם של מומים בעובר?

במהלך ההריון מתבצעות בדיקות שונות, שמנטרות את מצבם הגופני של האם והעובר. הבדיקה הראשונית שמסייעת באבחון מום גופני בעובר, היא בדיקת אולטרסאונד שגרתית. בדיקה זו מאפשרת לזהות מבנה אנטומי חריג עוד מהשליש הראשון להריון, וכן מהווה חלק בלתי נפרד מבצוע אבחון גנטי טרום לידתי. גם בדיקות מעקב הריון נוספות, שאליהן מופנית כל אישה הרה כמו סקר גנטי, חלבון עוברי ועוד, מעניקות את היכולת הראשונית להבין אם מצבו הפיזי של העובר תקין.

אם קיימים ממצאים מחשידים בבדיקות המעקב השגרתיות, יחליט הרופא על ביצוע בדיקות נוספות, כמו דיקור מי שפיר, בדיקות דם, סיסי שליה ועוד. בדיקות אלו יספקו ממצאים יותר ברורים לגבי קיומם של מומים בעובר, ויסייעו בידי ההורים והרופא לקבל תמונה מדויקת יותר. 

אלו מומים בעובר עלולים להוביל להמלצה על הפסקת הריון יזומה? 

מומים בעובר הניתנים לגילוי במהלך ההריון:

 • הפרעה כרומוזומלית– כמו למשל תסמונת דאון, טריזומיה 18, טריזומיה 13 ועוד.
 • מומים מבניים– עיוותים ומומים בעמוד השדרה, מומים בפנים (כגון שפה שסועה), מומי לב מורכבים ועוד. מומים אלו עלולים לגרום ליילוד סבל רב במהלך חייו, הזדקקות לאינספור ניתוחים וכן לבעיות תפקודיות רבות.
 • מומים מוחיים– ממצאים המעידים על הרס רקמות מוח, קיום ציסטות במוח וכן על אפשרות לפיגור שכלי או שיתוק מוחין.
 • מחלות גנטיות שונות, כגון טאי זקס, סיסטיק פיברוזיס' ועוד.
 • מומים בכליות, בריאות, בלב וכן בעיות בשלד (גמדות, למשל, שעשויה להוביל להתפתחות לא תקינה של הריאות)
 • וירוס ה-CMV
 • במקרים נדירים: המצאות של סרטן עוד טרם הלידה

רופא מקצועי בדרך כלל ימליץ על ביצוע הפסקת הריון יזומה, רק כאשר הממצאים מעידים על מום שלא יאפשר חיים לילוד. כאשר הממצאים מעידים על מומים אחרים שמאפשרים חיים, גם אם כרוכים בסבל ובפגיעה באיכות החיים לעובר ולהוריו, על הרופא להעניק להורים ייעוץ רפואי בלתי מוכוון, ולספק להם את כל המידע הרלוונטי, שיעזור להם לקבל החלטה מושכלת. ההחלטה על גורל ההריון צריכה להיות של ההורים בלבד, ללא התערבות הרופא. 

חשוב לזכור! בדיקות לאיתור מומים בעובר יכולות לעיתים להציג ממצאים שגוי, ולכן יש חשיבות גדולה בבקשת חוות דעת נוספת של מומחה נוסף, על מנת לקבל החלטה כה חשובה בלב שקט ככל הניתן.

אלו הליכים קיימים לביצוע הפסקת הריון יזומה?

 1. הפלה באמצעות כדורים- עד שבוע 9 להריון.
 2. הפלה באמצעות גרידה (קרויה גם שאיבה)- החל משבוע 5 ועד לשבוע 15 להריון.
 3. הפסקת הריון בשיטת בוארו- מתבצעת החל מהשבוע ה-12 להריון.
 4. הפסקת הריון באמצעות הרחבת צוואר הרחם ופינוי התוכן ההריוני באמצעות מלקחיים וצינורית שאיבה- החל מהשבוע ה-15 להריון (תחת הרדמה כללית ובאשפוז יום).
 5. הפלה מאוחרת- בשבועות 20-24 להריון. מתבצעת תחת הרדמה כללית, על ידי עצירת פעימות לב העובר וריקון התוכן ההריוני. פעולה זו מחייבת אשפוז ומעקב.

אודות המחבר

ד"ר גיא גוטמן

ד"ר גיא גוטמן

רופא בכיר במרכז בריאות האישה של קופת חולים כללית, מומחה בגינקולוגיה ורפואת צוואר הרחם, בעל 20 שנות ניסיון מוצלח בפריון, מיילדות וגינקולוגיה.

עוד מאמרים בנושא
התקשרי לקביעת תור
כתובתינו
דילוג לתוכן